Absurditeti i drejtësisë shqiptare

Musli Ferati

Musli Ferati

Paraqitja turpëruese e prokurorisë publike për krimet e rënda para këshillit të mandateve të Kuvendit të Shqipërisë, duke marrë si shkas kërkesën e saj për arrestimin e ish ministrit të punëve të brendshme, deputet aktual, paraqet trilogjinë më skandaloze të drejtësisë së përbotshme. Pik së pari, prokuroria është organ shtetëror i pavarur juridik që mbron shoqërinë nga krimi dhe shkelja e ligjit dhe aktivitetin e vet hetues dhe denoncues, me interes të veçantë shoqëror, e realizon përmes sistemit të drejtësisë, e jo para Kuvendit dhe Deputetëve të imunizuar me pushtet absolut.

Çka është e drejta, e njëjta prokurori denoncimin për arrestimin e deputetit Sajmir Tahiri e bëri pasi Prokuroria italiane ngriti akuzën kundra personave të përfshirë në narkotrafikimin me përmasa ndërkombëtare, në të cilën me faktografi është i implikuar edhe personi në fjalë. Por kuvendarët e Shqipërisë, të pajisur me imunitet perandorak, detyruan prokurorinë shqiptare të gjunjëzohet para krimit të organizuar, duke shpallur të pandehurin si të pafajshëm, me arsyetimin se nuk ka prova për fajësi!!!

Melodrama e drejtësisë shqiptare nuk përfundon me kaq, pushtetarët dhe qeveritarët aktual të shtetit shqiptar, duke u nisur nga logjika djallëzore “në emër të popullit dhe për popullin” organizuan edhe një grup qytetarësh të cilët protestonin në solidarizim me deputetin dhe ish ministrin e inkriminuar. Debati i këtij pështjellimi juridiko-politik shkel brutalisht të gjitha normat dhe praktikat e drejtësisë ndërkombëtarë, dhe i njëjti pa asnjë pik turpi denigron dhe poshtëron edhe dinjitetin, identitetin dhe krenarinë e popullit shqiptar, duke e detyruar që të heshtë para së keqes, kurse kur është në pyetje cenimi i integritetit të ministrave dhe deputetëve të inkriminuar, edhe të protestoj kundra aktvendimeve që sanksionojnë krimin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP