Tillerson ka marrë pjesë në takimin ndërmjet sauditëve dhe irakianëve

Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, ka marrë pjesë në një takim ndërmjet Arabisë Saudite dhe Irakut, që synon përmirësimin e raporteve ndërmjet dy vendeve, pas disa viteve të tensioneve, njofton REL.

Kryeministri i Irakut, Haidar al-Abadi, dhe Mbreti Salman i Arabisë Saudite, sot e kanë mbajtur një sesion inaugurues të Këshillit koordinues saudito – irakian, që është promovuar nga Shtetet e Bashkuara, në aspektin e kundërshtimit të ndikimit të Iranit në rajon.

Sekretari Tillerson është shprehur se në këtë takim është theksuar “potenciali i madh i raporteve ndërmjet dy vendeve”.

Zoti Tillerson dje ka arritur në Arabinë Saudite, ndërsa gjatë turneut të tij gjashtëditësh e viziton edhe Katarin, Pakistanin dhe Indinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP