Zgjedhje presidenciale në Slloveni

Sllovenët sot votojnë në zgjedhjet presidenciale në të cilat social-demokrati Borut Pahor shpreson në fitore që në rrethin e parë. Pahor ka epërsi të konsiderueshme në sondazhet para prefektit të Kamnikut, aktori Marjan Sharec dhe Romana Tomc nga partia konservatore SDS.

Në prag të zgjedhjeve, Pahor u përball me kritikë të fuqishme nga mentori i tij i dikurshëm politik Milan Kuçan, i cili e kauzoi Pahor se e ka devalvuar rolin e presidentit me mosangazhimin e tij. Kuçan veçanërisht e akuzoi Pahor se e ka heshtur skandalin me pastrimin e parave iranieane në NLB bankën.

Rreth 1,7 milionë qytetarë kanë të drejtë vote. Pahor ishte kryeministër i Sllovenisë nga viti 2008 deri në vitin 2012, kur për herë të parë u zgjedh për president.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP