Zgjedhjet pa zgjidhje

Blerona Brao

Raundi i parë pak dëshpërues: Dikush fitoi, dikush humbi. Por, rezultatet pa fitues, e kam fjalën për ndeshjet remi, mbeten përherë më të pëlqyeshme, si për publikun e papunë ashtu dhe për sfidantët e radhës, pra për burrat e mejdanit. Domethënë se, falë Zotit, do kemi ndeshje të përsëritura, të forta, ndeshje finale kuptohet. Jepu takat o Zot të dy sfidantëve – kur janë shqiptarë sigurisht, se me të tjerët kalojmë më lehtë : Ose e shesim fare lirë, ose e blejmë shtrenjtë një ndeshje. Kuptohet, me paratë e biletave, pra të publikut. Prandaj publik i nderuar, hapni kuletat, mos u kurseni, kemi finalen e finalistëve në radhë, ndeshet i pari me të parin për kolltukun e më të parit. Ndeshja zhvillohet pa pardon, lejohen të gjitha sharjet vëllazërore; bëhet ç’të bëhet, burri një herë vdes. Fundja, ku ka vdekje më burrërore se sa një vdekje në mejdanin e të parit kundër të parit; një vdekje, që gjithsesi i pëlqen edhe popullit. Pra, yrysh o trima dhe kurrë mos u ndaltë grushti juaj! Populli u shpërbleftë!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL