Junker nuk dëshiron pavarësi të Katalonjës

Kryetari i Komisionit Evropian Zhan-Klod Junker deklaroi se nuk dëshiron që Katalonja të jetë e pavarur, për shkak se kjo do të nxiste edhe rajone të tjera që ta bënin të njëjtën, ndërsa menaxhimi me BE-në do të bëhet tejet i komplikuar.

“Nëse i lejojmë Katalonjës – ndërsa ajo nuk është puna jonë – të ndahet, edhe të tjerët do ta bëjnë të njëjtën. Nuk e dëshiroj këtë”, tha Junker në fjalimin në universitetin në Luksemburg.

Sipas tij, ai është “fuqimisht i shqetësuar” nga tendencat separatiste në Evropë dhe i bëri thirrje kryeministrit spanjoll, Marijano Rahoj që të bëjë gjithçka me qëllim që situata të kthehet nën kontroll.

Lidhur me apelet katalanase për rolin ndërmjetësues të BE-së, ai theksoi se Komisioni nuk do të mund të ndërmjetësojë, nëse vetëm një nga palët nuk e bën këtë.

BE tanimë shfaqi shpresë tek Rahoj se do ta zgjidhë çështjen, dhe e përshkruan situatën rreth Katalonjës si punë e brendshme e Spanjës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP