BE: Në zgjedhje të konfirmohet përkushtimi i vlerave demokratike

Zgjedhjet lokale më 15 dhe 29 tetor janë një mundësi për qytetarët që t’i shprehin pikëpamjet e tyre për drejtimin në të cilin komunat e tyre duhet të lëvizin në të ardhmen. BE i inkurajon faktorët ta shfrytëzojnë procesin zgjedhor që ta konfirmojnë dhe ta tregojnë përkushtimin e tyre të vlerave demokratike dhe sundimin e së drejtës, theksohet në deklaratën e përbashkët të BE-së dhe të ambasadave të vendeve-anëtare të BE-së në Maqedoni në prag të zgjedhjeve lokale.

“U bëjmë thirrje liderëve partiak dhe anëtarët e partive të mundësojnë mbajtjen e zgjedhjeve pa frikësime dhe dhunë. Përkujtojmë në rëndësinë që të bëhet ndarje e qartë mes aktiviteteve dhe resurseve shtetërore dhe partiake para së gjithash, gjatë kohës së, dhe pas zgjedhjeve. U bëjmë thirrje mediave t’u sigurojnë qytetarëve informim të shumëllojshëm dhe objektiv i cili u nevojitet që të sjellin vendim të informuar në ditën e zgjedhjeve. E nënvizojmë rëndësinë e vëzhguesve ndërkombëtar të zgjedhjeve, veçanërisht të OSBE/ODIHR. Çdo votë është e rëndësishme. U bëjmë thirrje të gjithë qytetarët ta përmbushin të drejtën e tyre demokratike të votës, dhe në këtë mënyrë ta formësojnë ardhmërinë e komunave të tyre”, theksohet në deklaratën e përbashkët të Delegacionit të BE-së dhe të ambasadave të vendeve-anëtare të BE-së në Shkup.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP