Athinë: Nuk do të ketë masa shtesë për kursim në vitin 2018

Në vitin 2018 nuk do të ndërmerren masa shtesë për kursim, deklaroi zëdhënësi i Qeverisë greke, Dhimitris Canakopulos.

Ai theksoi se ekonomia greke është në rrugë të rikuperimit, duke shtuar se Greqia i plotëson qëllimet fiskale, ndanë ndihmë sociale dhe vendos bazë për model të ri ekonomik dhe produktiv në vend pas memorandumeve.

Lidhur me mundësinë për zgjedhje të parakohshme, Canakopulos tha se suficit primar në vitin 2017 do ta tejkalojë qëllimin madje edhe pas shpërndarjes së ndihmës sociale.

“Shifrat e njëjta priten edhe për vitin 2018, nën kushtin që ekonomia të përshpejtohet. Për këtë nuk ka kuptim që të bisedohet për mundësinë për zgjedhje të parakohshme. Zgjedhjet do të mbahen në vitin 2019”, potencoi zëdhënësi i Qeverisë greke.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP