G7 u kërcënua me sanksione të përforcuara mbi Korenë Veriore

Vendet e grupit G-7 do të kryejnë presion maksimal ekonomike mbi Korenë Veriore, me qëllim që ta shtyjnë shtetin të heqë dorë nga programi i saj bërthamor, paralajmëroi Masashi Akasave nga Ministria japoneze e Financave pas takimit të përfaqësuesve të ministrave të shteteve të pazhvilluara në botë.

Siç njoftoi TASS, ministrat do të bëjnë gjithçka që është në fuqinë e tyre që të mos lënë hapësirë për Korenë Veriore të gjejë hapësirë në sanksione.

Koreja Veriore tashmë përballet me sanksione për tregti me tekstil, energjense, ndërsa anijeve që e shkelin embargon u shqiptohen ndalesa për qasje në porte, në çfarëdo qoftë vendi tjetër.

Pheniani, paradokohe ka kryer prova raketore, me ç’rast ka lëshuar predha përmes Japonisë, me ç’rast presidentët e SHBA-së dhe të Koresë Veriore, Donald Tramp dhe Kim Xhong-un shkëmbyen kërcënime për shkatërrim të ndërsjellë me armë bërthamore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP