Izrael:Marrëveshja palstineze duhet të jetë sipas kushteve të kuartetit të Lindjes së Afërt

Marrëveshja paqësore për Palestinën, sido që të jetë, duhet t’u përmbahet marrëveshjeve ndërkombëtare dhe kushteve të përcaktuara nga kuarteti i Lindjes së Afërt, duke e përfshirë edhe njohejn e Izraelit dhe heqjen dorë të Hamasit prej armëve, deklaroi një përfaqësues zyrtar i Qeverisë izraelite.

“Izraeli do ta analizojë situatën në terren dhe do të veprojë sipas asaj”, deklaroi përfaqësuesi qeveritar.

Kuartetin e Lindjes së Afërt e përbëjnë ndërmjetësuesit e çështjeve të Lindjes së Afërt, Rusia, SHBA-ja, KB-ja dhe BE-ja.

Lëvizjet rivale palestineze Fatah dhe Hamas, sipas mediave të atjeshme, sot nënshkruan marrëveshje për pajtim në prani të personave egjiptian për zbulim, pas negociatave në Kajro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP