Trampi nënshkroi dekret, me të cilin tërhiqet Obamaker

Presidenti amerikan, Donald Tramp sot e bëri hapin e parë drejt përmbushjes së premtimit të tij parazgjedhor për tërheqjen e Obamaker, me nënshkrimin e dekretit, me të cilin do të fitohet “sigurim më i pranueshëm shëndetësor për miliona njerëz”.

Me dekretin obligohet administrata të zhvillojë politika të cilat do ta risin konkurrencën në zgjedhjen e sigurimit shëndetësor, me çmime më të ulëta dhe përmirësimin e cilësisë së sigurisë shëndetësore.

Megjithatë mediat amerikane komentojnë se me këtë dekret, tërhiqet Obamaker, dhe lihen pa sigurim amerikanët më të rinj dhe më të shëndoshë.

Tramp nga Shtëpia e Bardhë tha se ky dekret i qeverisë të SHBA-së nuk do t’i kushtojë asgjë ndërsa njerëzit do të kenë sigurim të shkëlqyer shëndetësor.

Më 26 shtator, republikanët në Senatin amerikan nuk e votuan planin e fundit të Trampit, i cili parashikonte tërheqje dhe zëvendësim të Obamaker.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP