Lavrov: Tilerson konfirmoi se qëllimi i SHBA-së në Siri është lufta kundër SHI-së

Sekretari amerikan i shtetit, Reks Tilerson sot konfirmoi se lufta kundër grupit terrorist, të ashtuquajtur “Shteti islamik” është qëllimi i vetëm i Uashingtonit në Siri, deklaroi sot ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergej Lavrov.

“Derisa kontaktova me sekretarin amerikan të shtetit Reks Tilerson, e parashtrova këtë pyetje (për aksionet e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja në Siri). Biseda jonë e fundit telefonike është realizuar më 9 tetor. Reks Tilerson edhe njëherë më bindi se lufta kundër SHI-së është qëllim i vetëm i këtij koalicioni në Siri”, deklaroi në konferencën për media Lavrov.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP