UNESKO në vitin 2018 pa SHBA-në

Kombet e Bashkuara të Amerikës nga 31 dhjetori do të tërhiqen nga UNESKO, njoftoi sot Departamenti i Shtetit.

“Nuk ishte e lehtë të merret vendim. Ajo e reflektoi shqetësimin e SHBA-së për shkak të obligimeve të pashlyera gjithnjë e më të mëdha në UNESKO, nevojën për rеformim të këсaj organizate nga themeli dhe jo-objektivitetin e vazhdueshëm në UNESKO drejtuar kundër Izraelit, është theksuar në kumtesën e Departamentit të Shtetit.

Në kumtesë shtohet se SHBA-ja do të përpiqet edhe më tej “të jetë e angazhuar si vend jo-anëtare me status të mbikëqyrësit, me qëllim që të kontribuojë me qëndrimet, perspektivat dhe ekspertizën amerikane”.

Në emër të UNESKO-s, reagim ndaj vendimit të Uashingtonit dërgoi drejtoresha e përgjithshme, Irina Bokova.

“Pasi e mora njoftimin zyrtar nga sekretari shtetëror i SHBA-së, Reks Tilerson, si drejtoreshë e përgjithshme e UNESKO-s dëshiroj të shpreh keqardhje të thellë për shkak të vendimit të SHBA-së që të tërhiqet nga UNESKO”, deklaroi Bokova.

Ajo shtoi se vendimi i SHBA-së paraqet “humbje për multilateralizmin dhe familjen e përgjithshme të KB-së”.

SHBA i siguronte UNESKO-s në vit 80 milionë dollarë, që është pothuajse një e pesta e buxhetit të organizatës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP