SHBA kanë për qëllim të tërhiqen nga UNESKO

SHBA-ja planifikon ta braktisë UNESKO-n, me ç’rast do ta vështirësojnë edhe më shumë situatën e organizatës së KB-së për kulturë dhe arsim, të cilës i bëjnë problem rivalitetet rajonale dhe mungesa e financimit, njoftuan burime diplomatike.

Sipas burimeve të cituara, SHBA, e cila e anuloi kontributin e saj të rëndësishëm financiar në buxhetin e UNESKO-s në vitin 2011, si protestë për shkak të vendimit për sigurim të anëtarësimit të plotfuqishëm të palestinezëve, kanë për qëllim që ta ripërtërijnë vendimin se e braktisin organizatën ditëve të ardhshme.

“Kjo ende nuk është zyrtare, por është e saktë”, ka deklaruar një diplomat perëndimor, i cili ka kërkuar të mbetet anonim.

Revista “Forin polisi” sot publikoi se SHBA-ja zyrtarisht do të tërhiqet pasi UNESKO nesër do të zgjedhë drejtor të ri të përgjithshëm.

Sipas revistës, SHBA-ja dëshiron të kursejë para dhe të protestojnë për shkak të pozicionit anti-izraelit të UNESKO-s.

SHBA-ja, e cila UNESKO-s në vit i siguron 80 milionë, që është pothuajse një e pesta e buxhetit të organizatës, ende kanë votë në të dhe pritet ta ruajnë statusin e mbikëqyrësve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL