Mogherini pret progres në dialogun Kosovë – Serbi

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, thotë se ajo ka parë “mundësi të mirë” për Kosovën dhe Serbinë, për të bërë progres drejt normalizimit të raporteve gjatë viteve të ardhshme, transmeton REL.

“Po, e shoh këtë mundësi që të ndodhë ky kërcim cilësor prej tash e të themi deri në fund të 2018-tës”, tha zonja Mogherini mbrëmë në Bruksel, ndërsa afër saj ishte kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq.

Zyrtarja e lartë e BE-së tha, po ashtu, se “mund të pritet rezultat edhe më parë” dhe ka shtuar se “mendoj se të dy palët janë të përkushtuara dhe kanë kushte politike në shtëpi, që nuk ishin më parë dhe unë shohë shumë përkushtim për arritje të rezultateve”.

Gjatë vizitës së djeshme në Bruksel kryeministrja Bërnabiq është takuar me zyrtarët më të lartë të Bashkimit Evropian, përfshirë presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP