Ndarje e çmimit shtetëror “11 Tetori”, ja kush e merr këtë vit

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot në mesditë do të ndahet çmimi shtetëror “11 Tetori” për vitin 2017.

Fitues të sivjetmë të çmimit për vepër jetësore janë artisti muzikor Vllatko Stefanovski në sferën e kulturës dhe artit  dhe historiani prof.dr. Amet Sherif – në sferën e arsimit.

“11 Tetori” është mirënjohja më e lartë për vepër jetësore në sferën e shkencës, artit, afarizmit dhe veprimtaritë e tjera me interes publik të Republikës së Maqedonisë.

Këshilli i përbërë nga kryetari dhe 12 anëtarë shpall konkurs dhe miraton vendim për ndarje të çmimit “11 Tetori” për herë të parë është ndarë në vitin 1959.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP