“Jugohrom” nesër do të nënshkruajë marrëveshje me Qeverinë, në mars ose prill fillon me punë

Kompania “Jugohrom” për ferrolegura “Jugohrom” në Jegunoc, e cila u mbyll për shkak të mos-ndërtimit të stacionit filtrues, sipas paralajmërimeve përsëri do të fillojë me punë në mars ose prill vitin e ardhshëm, njofton Portalb.mk.

Për këtë qëllim, për nesër është paralajmëruar nënshkrim i marrëveshjes me pronarin dhe me sindikatin e kompanisë.

Këtë e paralajmëroi kryeministri dhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev me pesë tetor, , duke theksuar se “Jugohrom”-i sërish do të punojë me kapacitet të plotë dhe sipas standardeve ekologjike.

Më 2 nëntor të vitit 2016, “Jugohrom”-i tërësisht e ndërpreu procesin prodhues dhe rreth 800 persona mbetën pa punë. Udhëheqësia e kombinatit vendosi që ta zbatojë vendimin e fabrikës për shkak të mosrespektimit të afatit përfundimtar për ndërtim të stacionit filtrues i cili skadoi më 30 tetor të vitit 2016. Disa herë pastaj të punësuarit në “Jugohrom” protestuan duke kërkuar zgjidhje të problemit të tyre

LEXO: Eco Guerilla: Deklarata për Jugohromin, propagandë parazgjedhore

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP