Hokejisti Ovechkin arriti rekord që nuk është shënuar në 100 vite

Ylli rus i hokejit në akull, Alex Ovechkin, anëtar i klubit, Washington Capitals, është bërë lojtari i parë i Ligës Kombëtare të Hokejit (NHL), që i ka shënuar nga tre gola në dy ndeshjet e para të sezonit, në 100 vjetët e fundit.

Mbrëmë Ovechkin i ka shënuar katër gola për ekipin e tij, i cili fitoi me rezultat 6:1, kundër skuadrës, Montreal Canadiens, pasi në ndeshjen e parë të sezonit, kundër klubit Ottawa, i shënoi poashtu tre gola (hat trick), duke i kontribuar fitores së ekipit të tij.

Kështu, hokejisti rus u bë lojtari i katërt në NHL që i ka shënuar nga tre gola për ekipin e tij, në dy ndeshjet e para të sezonit. Por, ky është i pari që këtë rekord e arriti në 100 vitet e fundit.

Në vitin 1917, tre lojtarët e tjerë kishin arritur që në dy ndeshjet e para të shënonin nga tre gola.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP