5 problemet urgjente me të cilat do të ballafaqohen kandidatët për kryetar të Gostivarit

Kandidatët e partive politike të cilët garojnë për të parin e Gostivarit do të ballafaqohen me probleme të ndryshme pas fitimit të mandatit katërvjeçar të kryetarit, shkruan Portalb.mk.

Një ndër problemet kryesore që ka kjo komunë është ai i deponisë, për të cilën u premtua shumë herë që do të dislokohet apo do të ndërtohet fabrikë riciklimi, mirëpo një gjë e tillë nuk ndodhi tani më disa vite. Banorët e fshatrave që ndodhen rreth deponisë disa herë protestuan dhe bllokuan rrugën kryesore drejt kësaj deponie, e cila ka filluar të shndërrohet në deponi të egër.

Rruga-drejt-Deponis---Rusino_-e-mbushur-me-mbeturina

dav

Problem tjetër esencial në këtë komunë është edhe mungesa e ujit gjatë verës dhe mungesa e vendosjes së filtrave, gjë që u premtua në disa fushata zgjedhore por ja që ende nuk është zgjidhur ky problem. Edhe këtë verë banorët e Gostivarit kishin mungesë të ujit.

Uji

Në këtë komunë mungon po ashtu tregu i gjelbër i cili funksionin vetëm një herë në javë, ditën e martë, që është edhe dita e pazarit, ndërkaq ditëve tjera, ai qëndron i mbyllur dhe bujqit detyrohen që produktet e tyre t’i shesin në rrugë në kushte jo të mirë për të zhvilluar tregti.

 Tabela me mbishkrimin _Tregu i Qytetit_ Gostivar 6- Tregu gjatë ditëve tjera të javës (se e marte dite pazari-funksionon)

Mungesa e kuadrit të mjekëve në spitalin e përgjithshëm ‘Ferid Murati’ në këtë komunë është e madhe. Vetë udhëheqësia e këtij institucioni shëndetësor tha se kanë nevojë për mjek dhe specializant të ndryshëm, si dhe vetëm në repartin e urgjencës bëhet me dije se nevojiten se paku edhe tetë mjek që të punësohen. Gjithashtu evidente është edhe mungesa e investimit në disa reparte të këtij spitali.

25- Foto nga tualeti i repartit te kirurgjise ne spitalin e Gostivarit 27- Pamje nga korridori i spitalit

Ky problem me mungesën e kuadrit, është pasojë e largimit të mjekëve dhe banorëve nga qyteti i Gostivarit, të cilët transferohen në Shkup e madje shumica edhe në diasporë. Shkak për këtë papunësia dhe kushtet jo të mira për jetesë në këtë komunë, gjë që është problem kryesor i kësaj komune.

Se sa do të përmirësojë dhe realizoj projekte në të mirë të Gostivarit kryetari i ardhshëm i kësaj komunë, ngelet të shohim pas zgjedhjeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP