Sportet dimërore që duhet të zgjidhni këtë stinë!

Dimri është koha e duhur që të rimerrni formën tuaj fizike, përfitoni! Ju sjellim sportet dimërore të cilat do ju bëjnë të largoni dembelizmin dhe atë dëshirën për të qëndruar nën batanije. Jo vetëm aq, do ju ndihmojnë edhe për të qenë në një formë të tonifikuar fizikisht! Ja sugjerimet sipas Bordo.al. 

Ski

Skija është sporti i përsosur dimëror që ju ndihmon të mbani frekuencat e zemrës në ritmin e duhur. Trajnon zemrën, muskujd dhe ju ndihmon të humbni peshë. I praktikuar në lartësi, ky sport lufton alergjitë dhe astmën. Por, ka edhe efekte pozitive psikologjike si aktiviteti në mes të natyrës, përfshirja e gjithë muskujve në aktivitet: krahët, këmbët, barkun dhe të pasmet. Përmirëson ekuilibrin.

 

 

Snowboard

Ka të mira e përfitime psikologjike po ashtu si skitë. Snowboard-i djeg kaloritë në mënyrë perfekte, 2000-4000 në varësi të intensitetit. Prandaj konsiderohet si një sport i përshtatshëm për hollimin e trupit. Prek muskujt themelorë: supet, brkun e këmbët.

 

 

Patinazh mbi akull

Ky sport vë në lëvizje të gjithë muskujt e trupit dhe ndhmon në ruajtjen e ekuilbrit. Konsiderohet si një sport aerobik i cili djeg shumë kalori. Ndihmon zemrën dhe procesin e frymëmarrjes. Përveç patinazhit ju sugjerojmë edhe hokejin mbi akull.

 

 

 

Për më të guximshmit…

Ndër sportet e dimrit që nuk keni provuar kurrë ka disiplina të ndryshme të cilat janë të përshtatshme për shpirtrat e guximshëm. A keni dëgjuar ndnonjëehrë për motorrin e dëborës? Po për skitë me biçikletë në zbritje? Kërcim nga skitë me trampolinë?

Kush ka guxuar?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP