Koreja e Veriut, gati raketën që mund të arrijë SHBA-të

Një politikan rus thotë se ka parë një raketë të Koresë së Veriut që mund të arrijë në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara dhe se Peniani planifikon të testojë një raketë me rreze të gjatë veprimi “në të ardhmen e afërt”.

Anton Morozov i tha agjencisë së lajmeve ruse RIA Novost se ai dhe dy kolegë kishin vizituar Korenë e Veriut, ku kishin parë llogaritjet e saj, që tregonin se raketa mund të godiste Amerikën.

Ai e kishte vizituar Korenë e Veriut më herët gjatë kësaj jave, kur zyrtarët u thanë se kishin zhvilluar teknologji që do të lejonin raketat e tyre të përballonin nxehtësinë.

Koreanoveriorët i treguan atij “llogaritjet matematikore të cilat ata thonë se dëshmojnë se raketa e tyre është e aftë të arrijë në bregun perëndimor të SHBA“, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP