Çfarë po ndodh në Lion të Francës, policia ‘dorëzohet’ përballë refugjatëve shqiptarë

Policia franceze ka ndërmarrë gjatë ditës së djeshme rreth orës 11:00 një operacion për të larguar shqiptarët nga çadrat e ngritura në rrugët e qytetit të Lionit. Shqiptarët janë vendosur që prej një viti në këtë shesh duke ngritur çadrat dhe sfiduar edhe policinë, e cila disa herë ka tentuar t’i largojë, shkruan media franceze lyonmag.com.

Aksioni i policisë ka ardhur pas ankesave të qytetareve për kampet e shqiptarëve, pasi sipas tyre kanë krijuar zhurmë dhe mbetet problem higjiena.

Mësohet se të paktën 150 shqiptarë u hoqën nga zona e Mandela, të cilët kishin ngritur çadra në rrugë. Sipas autoriteteve kampi pengon hapjen e punimeve lidhur me ngrohjen urbane të qytetit.

Por dy orë pas ndërhyrjes së policisë franceze në Lion, shqiptarët u kthyen përsëri tek çadrat e tyre të ngritura buzë rrugës. Mediat franceze e kanë quajtur një dështim përpjekjen e policisë për t’i larguar ata.
gfnb

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP