IOM: Rreth 100.000 njejrëz presin për të ikur nga Mianmari

Madje 100.000 rohinxhë myslimanë u mblodhën në afërsi të kufirit me Mianmarin që t’ju bashkangjiten 515.000 refugjatëve të cilët tani më kanë ikur në Bangladesh, kumtoi sot Organizata ndërkombëtare për migrim (IOM) në Gjenevë.

“Rreth 2.000 arritje të reja në ditë janë regjistruar në qytetin bregdetar të Bangladeshit, Koks Bazar”, theksoi zëdhënësi i IOM, Xhoel Milman.

Ai shtoi se mijëra refugjatë të rinj potencial presin për ta kaluar kufirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP