Ja kush është regjisori shqiptar që ka aplikuar për nominimet e çmimeve Oscar

Është një rekord prej 92 filmash që kanë aplikuar për t’u konsideruar në kategorinë e filmave në gjuhë të huaj për edicionin e 90-të të çmimeve Oscar, transmeton Revista Class.

Një ndër ta është edhe regjisori shqiptar Gentian Koçi i cili konkurron me filmin “Daybreak.” Filmi i cili në shqip titullohet “Dita zë fill” do të jetë pretendent për nominimet zyrtare çmimeve Oscar të cilat shpallen zyrtarisht më datë 23 janar 2018.

Academy Awards me edicionin e tij të 90-të do të mbahen më datë 4 mars 2018 në Dobly Theater në Hollywood.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP