Shkaku i temperaturës

Dr. Zamira Bexheti

Dr. Zamira Bexheti

Prania e temperaturës zakonisht është e lidhur me nxitjen e përgjegjës imune të trupit. Temperatura mbështet  përpjekjen e sistemit imunitar për të fituar avantazh mbi agjentët infektive, të tilla si viruset dhe bakteriet.

-Shkaku i temperaturës është një shenjë që trupi tregon praninë e një sëmundje.

-Mund të jetë për shkak të një infeksioni të lehte apo të rendë.

-Infeksionet e veshit

-Infeksionet e traktit urinar

-Crregullimet autoimmune

-Disa Medikamente kimike

-Sëmundjet inflamatore te caktuara

-Ndryshimi I papritur i motit

-Mpiksja e gjakut

-Higjiena-ethet zakonisht shkaktohen nga infeksionet bakteriale/virale.Praktikat e mira higjenike ndihmojnë në uljen e rrezikut të infeksionit.Kjo përfshin larjen e duarve para dhe pas ngrenjes dhe pas shkuarjes në tualet.

PAVARESISHT NGA SHKAKT TË TEMPERATURES, AJO DUHET TË ULET SA MË SHPEJT!!!

          

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP