Kampanja zgjedhore, si dëshira e pinokiot

Nexhat Bexheti

Nexhat Bexheti

Duke ndjekur shpalosjen e programeve nga kandidatët shqiptarë, për prefektë komune , më rikujton  dëshirën e  pinokiot  për t’u  bë burrë.

Pushteti lokal është veriga kryesore e funksionimit të shtetit, pikërisht lokalja është agregati  kryesor për furnizimin e gjeneratorit  qendror. Fuqia qëndron në duart e  prefektëve, po qe se ata janë të vetëdijshëm, dhe posedojnë potencial politik që  ta përdorin. Me pesë kryetarë të komunave munden të shpallin autonomi territorialo-politike. Mandati i marrë nga qytetarët duhet të materializohet për kërkesa madhore. Popullata gjatë një të kaluare të afërt ka pasur synim realizimin e objektivave të shprehura me forma demokratike të lejuara me konventat  e  OKB-së.

Zbehen kandidatët me kërkesa natyrale, kërkesat politike thua se nuk janë prezente, si p.sh. kërkesat për decentralizim territorial dhe fiskal. Autonomia e komunave duhet të jetë ofertë primare e kandidatëve politikisht të shkathët. Opsionet politike janë  zëvendësuar me opsionet e mbeturinave, ajrit dhe ujit, këto janë dhurata nga natyra e jo nga politika. Me këto kërkesa nuk identifikohen shqiptarët, ne kemi kërkesa më të arsyeshme se të mbeturinave. Klasat politike shqiptare dekadën e fundit thuaj se kanë degres në programet politike, kur është fjala për kërkesat e popullatës, nëse bëjmë krahasim me opsionet e plasuara në  gjenezën e organizimit politik të shqiptarëve në periudhën fillestare të mëvetsimit të shtetit. Politika duhet të drejtohet me kërkesa politike, avancimi i ideve për autonomin e pushtetit lokal, vetëm autonomia e pushtettit lokal,do ti zgjidhë me automatizëm anomalitë e sedimentuara me dekada, dhe nuk  do të kenë nevojë që të fajësojmë para ardhësit prefektë komune, sepse edhe i posa zgjedhuri  do të hecë nëpër hijen e të parit sepse i është e vizatuar rruga nga e cila duhet të hec. Nuk janë bë ndryshime në pavarësinë e komunave, kështu edhe sikur të zgjedhim edhe gjeniun më të madh të kohës, nuk do të ketë sukses, sepse nuk e lejon sistemi politik, komuna i ka duart e lidhura. Zhvillimi ekonomik i komunave nuk ka shancë të përmirësohet kur pushteti qendror është deskriminatori kryesor. Prandaj mos të keqtrajtohet puna e deritashme e prefektëve, sepse edhe ata si të tjerët ia duan të mirën qytetit të vetë. Duhet që kampanja të fokusohet më shumë me kërkesa dhe trusni ndaj qeverisë për decentralizim.

Nga përvojat e kaluara mundemi të rekapitullojmë ,se betejat politike i kemi humbur, nga sistemi diskriminues i pozitës  jo të barabartë shqiptarëve në shtet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP