Sot 15 vite debutoi qendërsulmuesi më i mirë ndonjëherë, “fenomeni” Ronaldo (VIDEO)

Këtë të premte bëhen 15 vite që nga debutimi i Ronaldo (fenomenit) në Real Madrid.

6 tetor, 2002 ndeshja ndaj Alaves në “Santiago Bernabeu”, ishte momenti kur Ronaldo hyn në fushë në minutën e 63-të, shkruan IndeksOnline.

62 sekonda ka vonuar që Ronaldo të shënoj golin e tij të parë me Real Madridin. Roberto Carlos ishte ai i cili harkoi bukur në drejtim të Ronaldos, ku ky i fundit e ndali topin mjeshtrisht me gjoks dhe goditi fuqishëm drejt rrjetës.

Real Madridi i pagoi 45 milionë euro Interit, për ta transferuar Ronaldon, 1 orë para se merkato të mbyllej. Atë verë, braziliani i tregoi botës që atë lëndim të rëndë në gju e kishte lënë pas, duke fituar Këpucën e Artë në kampionatin botëror me 8 gola, 2 prej tyre duke i shënuar portierit legjendar Oliver Khan në finale ndaj Gjermanisë.

Ronaldo u largua nga Interi pasi shënoi 58 gola në 99 ndeshje zyrtare, në pesë sezone si zikaltër.

Nga 6 tetori 2002 deri më 7 janar 2007, ku Ronaldo luajti ndeshjën e tij të fundit me Real Madridin, ai bërë 170 ndeshje zyrtare me ekipin madrilen, ku ka shënuar 104 gola dhe ka fituar dy liga, Super Kupën e Spanjës dhe një Kupë Interkontinentale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP