Nëse nuk hani mëngjes do të rrezikoheni nga sëmundjet e zemrës

Njerëzit të cilët kapërcejnë vaktin e mëngjesit, ose që hanë shumë pak, rrezikohen dyfish nga sëmundjet kardiovaskulare, tregon një studim i ri.

Studimi i ri tregon se njerëzit, të cilët nuk konsumojnë mëngjesin, kanë dyfish numër më të madh të pllakave aterosklerotike në krahasim me ata që hanë mëngjes.

Raporti është publikuar në revistën Journal of American College of Caridology, dhe konfirmon rëndësinë e ngrënies së mëngjesit për shëndetin e zemrës.

Teknologjia me zë të lartë ka zbuluar se njerëzit që kapërcejnë mëngjesin kanë 1.5 herë më shumë pllaka aterosklerotike në arterie krahasuar me ata që hanë mëngjesin çdo ditë, transmeton Kosovapress.

Sipas British Heart Foundation (BHF), ju mund të reduktoni rrezikun e aterosklerozës duke mos pirë duhan, duke ushtruar dhe duke ulur nivelin e kolesterinës.

Studiuesit thonë se një vakt i mëngjesit “energjik” mund të përbëhet nga një gotë kafe, qumësht ose kos, fruta, bukë, domate dhe ulli.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

VERZIONI DESKTOP