Kazuo Ishiguro fitues i çmimit Nobel për Letërsi

Shkrimtari anglez Kazuo Ishiguro është fitues i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2017, transmeton Koha.net.

Akademia suedeze ka shpallur fitues shkrimtarin anglez me arsyetimin se ai “në romanet me forcë të madhe emocionale, zbuloi humnerën nën ndjenjën tonë iluzore të lidhjes me botën”.

Çmimi Nobel për letërsi i kthehet një shkrimtari të zakonshëm pasi në vitin 2016 këtë çmim e fitoi këngëtari Bob Dylan.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP