Jazzi modern i Elina Dunit vjen nesër në Tetovë (FOTO/VIDEO)

Pas tre vitesh pauzë, rikthehet në Tetovë manifestimi JazzFest Tetova, njofton Portalb.mk.

Këtë herë, ky manifestim është konceptuar në dy netë, edhe atë me datë 7 dhe 9 tetor. Këtë edicion, Tetova do ketë përsëri rastin ta dëgjojë emrin e madh të xhezit shqiptar, Elina Dunin, e cila vjen bashkë me gitaristin kontemporan të xhezit nga Londra Rob Luft. Organizatorët e këtij manifestimi pohojnë që për shkak të kërkesave të shpeshta të tetovarëve për ta patur përsëri Elina Dunin në qytetin e tyre, kanë vendosur që t’ua ofrojnë këtë kënaqësi qytetarëve dhe dashamirëve të xhezit.

Nata e parë mban titullin, i cili flet gjithçka: “Muzikë shqiptare e ndërthurrur në jazz”. Do të jetë një bashkëpunim midis dy muzikantëve të shkëlqyer, të cilët veçmë e kanë vërtetuar veten si të tillë. Ky koncert do të mbahet në Sallën e Madhe të Qendrës për Kulturë, në ora 21.00. Nata e dytë, më 9 tetor, do të jetë me kuartetin nga Shkupi Kalevala. I përbërë nga muzikantë profesionistë, ky kuartet në repertorin e saj ka këngë të tipit të world music, pra këngë të cilat përfshijnë gati se të katër anët e botës. Koncerti do të mbahet në Sallën Koncertale të Shkollës së muzikës në Tetovë, në ora 20.00. Manifestimi JazzFest Tetova mbështetet nga Ministria e Kulturës e Republikës së Maqedonisë, kurse sponzor të tjerë janë edhe Qendra për Kulturë dhe Shkolla Shtetërore e Muzikës “Todor Skallovski-Tetoec”.

22290610_10210140369213060_403755735_o

Ju sjellim projektin e fundit të realizuar nga Elina Duni që mban titullin “Mos ki frikë”.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP