“Toyota” e mbyll fabrikën në Australi

Prodhuesi japonez i automjeteve “Toyota” sot e mbyll fabrikën në Melburn, ku prodhoheshin automobila më shumë se 50 vite, njofton DPA.

Kjo do të çojë në mbylljen e 2.600 vendeve të punës. Ministri i Prodhimtarisë Industriale të shtetit Viktoria, Vejd Nunan deklaroi se sot është “një ditë tmerrësisht e pikëlluar” dhe “fund i një ere të prodhimtarisë” në shtet.

Fjalë të ngjashme përdori edhe lideri sindikalist Dejv Smit, i cili tha se kjo është “një ditë shumë tragjike për Viktorian, për shkak se e shënon fundin e industrisë së automobilave”.

“Tojota”, e cila filloi me prodhimtari të automobilave në Australi në vitin 1963, është prodhuesi i dytë i automobilave që i mbyll kapacitetet e saj në vend gjatë dy viteve të fundit. “Ford” i dha fund prodhimtarisë së saj vitin e kaluar prej që kur punonte në Australi 91 vite.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP