Facebook: Sot dorëzohen reklamat ruse në Senat

Facebook ka thënë se do t’i sigurojë Kongresit të SHBA-së kopjet e 3000 reklamave që rrjeti social ka thënë se ishin blerë nga rusët para dhe pas fushatës presidenciale në SHBA, përcjell REL

Rrjeti më i madh social në botë ka thënë se sot do të dorëzoj infornacionet në Kongres, duke përfshirë edhe të dhëna lidhur me atë se kush ishte shënjestruar dhe sa ka kushtuar secila reklamë.

Mark Zuckerber, kishte paralajmëruar një gjë të tillë muajin e kaluar, ai tha se do t’i jepte informatat hetuesve në Kongres, megjithatë nuk pati specifikuar se kur do të ndodhë kjo gjë.

Informatat do t’i dorëzohen Komisioni të Senatit, Dhomës së Informacionit dhe Komitetit Gjyqësor të Senatit amerikan.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP