Vitin e ardhshëm do të hapet park teknologjik në Shkup

Shteti do të investojë në një park të ri teknologjik në Shkup i cili do të jetë shtëpi e një akceleratori TIK për kompani të reja TIK dhe vend ku industria ekzistuese do ta gjejë interesin e vet dhe do ta drejtojë zhvillimin e zgjidhjeve të reja.

Këtë e deklaroi ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Damjan Maçevski sot në Konferencën për zgjidhje inovative dhe trende TIK.

Ai theksoi se pret që parku teknologjik të hapet gjatë vitit të ardhshëm.

“Hapin kryesor duhet ta bëjë shteti, të motivojë numër sa më të madh që ta kërkojnë ekzistencën e tyre në industri TI. Kjo industri është një prej mekanizmave kryesore për t’i motivuar të rinjtë për të mbetur në Maqedoni, të studiojnë këtu, të vijnë më lehtë deri tek punësimi dhe të kenë standard më të lartë për jetesë. Në periudhën e ardhshme do të tentojmë të bëjmë strategji të koordinuar se si ta arrijmë këtë”, tha ministri në hapjen e Konferencës.

Konferenca mbahet në kuadër të ditëve MASIT TIK, ndërsa në të cilën diskutohet në më shumë tema dhe çështje aktuale nga sfera e inovacioneve TIK në funksion të biznesit më të mirë, jetesës dhe zhvillimit. 

###

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP