Kina e kufizoi WhatsApp, në territorin e saj

Qeveria kineze e kufizoi përdorimin e aplikimit për shkëmbim të porosive në WhatsApp, me qëllim të përforcimit të sigurisë para Kongresit të Partisë Komuniste e Kinës, i cili do të mbahet muajin e ardhshëm.

Përdoruesit në Kinë këtë javë veçse po ballafaqohen me probleme në shfrytëzimin e këtij aplikimi.

WhatsApp është prodhim i facebook-ut, i cili është i kapshëm në Kinën kontinentale, por edhe në disa pjesë të caktuara në rripin bregdetar.

“Periudha para Kongresit zakonisht është koha e kufizimeve më të mëdha nga çfarëdo lloji, me qëllim që të garantohet se Kongresi i partisë do të mbahet në kushte shoqërore ideale dhe nuk do të prishet paqja”, deklaroi për Bi-Bi-Si Robert Lorens Kan, këshilltar shumëvjeçar i më shumë korporatave udhëheq[se multinacionale.

WhatsApp refuzoi ta komentojë këtë rast.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP