KB: Retorika e ashpër ndërmjet SHBA-së dhe Koresë së Veriut mund të sjellë deri në keqkuptime fatale

Shkëmbimi i përhershëm i komenteve të ashpra dhe fyese ndërmjet liderëve të SHBA-së dhe Koresë së Veriut mund të sjellë deri në vlerësime dhe keqkuptime fatale, paralajmëroi zëdhënësi i sekretarit të përgjithshëm të KB-së, Stefan Duzhariq.

“Kur ka eskalim të tensioneve, përkeqësim të retorikës, rritet edhe rreziku i vlerësimeve të këqija. Fjala e ashpër mund të sjellë deri në keqkuptime fatale. Dëshirojmë të përsërisim se mënyra e vetme është zgjidhja politike”, theksoi Dizhariq.

Ministri i Punëve të Jashtme i Koresë Veriore, Ri Xhong-ho paraprakisht sot deklaroi se presidenti amerikan Donald Tramp i shpalli luftë Koresë së Veriut, si dhe Pheniani e mban të drejtën të ndërmarrë kundërmasa, në mesin e të cilave edhe shkatërrim të bombarduesve amerikanë, madje edhe nëse ato nuk gjinden në hapësirën ajrore të Koresë së Veriut.

Shtëpia e Bardhë i hodhi poshtë pohimet e tilla si “absurde” se SHBA-ja i ka shpallur luftë Koresë së Veriut.

Adminsitrata e Trampit sot, gjithashtu, theksoi se nuk tenton ta rrëzojë Qeverinë e Koresë së Veriut, pasi presidenti amerikan shkroi në Tuiter se lideri Kim Xhong-un “për një kohë të gjatë nuk do të jetë këtu”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP