Shkencëtarët zbulojnë trup qiellor në sistemin diellor

Në brezin asteroidal mes Marsit dhe Jupiterit në sistemin diellor janë zbuluar dy trupa qiellorë që orbitojnë njëri-tjetrin, raporton Anadolu Agency (AA).

Detajet e zbulimit të realizuar nga shkencëtarët e Institutit Max Planck në Gjermani me ndihmën e Teleskopit Hapësinor Hubble janë publikuar në revistën “Nature”.

Siç theksohet, dy asteroidët me karakteristika të kometave dhe masë dhe madhësi të njëjtë sillen në orbitë rreth njëri-tjetrit në distancë prej 100 kilometrash.

Çifti i asteroideve është emëruar “288P”.

Po ashtu thuhet se 288P është çifti i parë asteroidal që klasifikohen edhe si kometë.

Shkencëtarët supozojnë se sistemi binar asteroidal ekziston vetëm prej pesë mijë vitesh.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP