UEFA miraton përfundimisht formatin e Ligës së Kombeve

UEFA i ka dhënë përfundimisht “dritën jeshile” kompeticionit më të ri të saj, Liga e Kombeve, shorti i të cilit do të hidhet më 24 janar të vitit 2018, transmeton Top Channel. 

Kompeticioni, që ishte aprovuar në Kongresin e këtij institucioni, u studiua edhe nga të gjitha federatat që aderojnë në UEFA.

Liga e Kombeve do të nisë sezonin e ardhshëm dhe do të jetë për Europianin e vitit 2020, që do të luhet në 13 shtete. 55 skuadrat përfaqësuese të UEFA-s do të ndahen në 4 divizione, në bazë të koefiçentit të tyre, të cilët do të jenë të kësaj forme:

Divisioni A dhe B do të përbëhen nga 12 skuadra secila, të ndara në 4 grupe me nga 3 ekipe. Divizioni C do të ketë 15 përfaqësuese, të ndara në 4 grupe: 3 me 4 skuadra dhe një me 3 skuadra. Ndërsa divizioni D do të ketë 16 ekipe, të ndara në 4 grupe me nga 4 ekipe.

Nga faza e parë do të dalin 4 skuadrat fituese të Divizionit A, që në qershor të vitit 2019 do të luajnë fazën e “play off”-it të parë, për të përcaktuar fituesen e Ligës së Kombeve, që do të përfitojë edhe një shpërblim financiar.

Faza e parë e Ligës së Kombeve do të luhet në periudhën shtator-nëntor të vitit 2018. Në muajin mars të 2019-s do të nisë edhe faza kualifikuese për Europianin, që do të jetë i formatit të zakonshëm: 5 grupe do të jenë me nga 5 ekipe, ndërsa 5 grupe të tjerë me nga 6 skuadra, nga ku do të kualifikohen 2 të parat e çdo grupi.

Këtyre skuadrave do t’u bashkohen 4 skuadrat që do të luajnë një fazë tjetër “play off”-i në Ligën e Kombeve. Në këtë rast do të përballen 4 ekipet më të mira të çdo divizioni, që do të ndahen në 4 grupe. Nëse ndonjëra prej tyre është kualifikuar më parë në “Euro 2020”, atëherë stafeta i kalon skuadrës së vendit të dytë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP