Frutat, jo vetëm për të mirat e organizmit, por edhe për shëndetin e flokëve!

Flokët e shëndetshëm mund të jenë të trashëguara nga prindërit, por kjo ndodh vërtetë rrallë. Me përdorimin e kimikateve të shampove, zbutësve, ashtu sikurse me nxehtësinë e tharëseve e pjastrave, fijet e flokëve dëmtohen më shumë nga ç’mund ta imagjinojnë. Pësojnë kështu rënie, këputje, ndarje në dy pjesë në fundet e tyre, thahen, digjen…janë të gjitha këto arsye pse ekspertët rekomandojnë medoemos maskat për përdorim të paktën dy herë në muaj, por na vjen keq t’ju njoftojmë se kjo nuk është e gjitha!

Siç e kemi thënë dhe të tjera herë, bukuria e jashtme vjen fillimisht së brendshmi, e kjo nuk ka lidhje me ndonjë aspekt shpirtëror (të paktën në këtë rast). Konsumimi i ushqimeve të shëndetshme janë prioritet i një pamje të freskët, rinore e plot gjallëri. Kjo është e vërtetuar shkencërisht, e padyshim rezultatet kanë qenë të mahnitshme. Yjet botërorë e bazojnë dietën ushqimore tek frutat, të cilat janë listuar gjithmonë si ideale për çdo element që lidhet me fizikun. Nëse ende nuk e keni ditur, po ju themi se konsumimi i shumtë i frutave do të sjellë rezultate perfekte për flokët tuaj. Më poshtë do të gjeni dymbëdhjetë më të përzgjedhurat, që do të jeni zgjidhja perfekte për rritjen, shkëlqimin dhe dendësinë e flokëve:

Portokallet
Mollët
Luleshtrydhet
Bananet
Avokadot
Ananasi
Rrushi
Kajsitë
Pjeshkët
Kumbulli i zi
Frut pasioni
Manaferrat dhe qershitë (të kombinuara bashkë)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP