Stërvitje me 100 mijë trupa dhe raketa! Rusia i ‘fut të dridhurat’ Evropës

Rusia ka nisur stërvitjet ushtarake që përfshijnë mijëra ushtarë dhe armë bërthamore, te cilat kanë ngjallur frikën se të jenë një “kalë trojan” për të pushtuar Evropën, transmeton Syri.net.

Mijëra trupa ruse, tanke dhe pajisje ushtarake janë zhvendosur në Bjellorusi në Evropën Lindore për stërvitjet masive ushtarake.

NATO-ja beson se ushtrimet javore, të koduara me emrin “Zapad”, do të përfshijnë më shumë se 100,000 trupa dhe raketa balistike të aftë për leshime bërthamore.

Zyrtarët ushtarakë perëndimorë frikësohen se Rusia mund të përdorë stërvitje si një “kalë trojan” për të zbarkuar në Poloni dhe shtetet e tjera Baltike.

Estonia, Letonia, Lituania dhe Polonia kanë ngritur shqetësime, duke bërë që NATO-ja të dërgojë 4,000 trupa për të mbrojtur territoret e tyre.

Por Kremlini ka hedhur poshtë pretendimet për një komplot pushtimi dhe ka insistuar se vetëm 13,000 trupa po marrin pjesë në ushtrime.

Sidoqoftë, stërvitjet janë “lojërat më të mëdha të luftës” të organizuara nga Rusia pas që Luftës së Ftohtë.

Image

Image

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP