Ende ndërtohet çatia e SH.F. “Liria” në Tetovë

Premtimi i Komunës së Tetovës për “Rekonstruktimin e çatisë së SHF “Liria” me ndihmë financiare nga Ministrisë për Arsim dhe Shkencë, si fazë e parë e rikonstruktimi të tërësishëm të kësaj shkolle, edhe pse me vonës nga afati i premtuar, mund të vlerësohet si premtim që është duke u realizuar, shkruanVërtetëmatësi“.

 Me 10.11.2015 nga Komuna e Tetovës kishin njoftuar se po punohet në sigurimin e mjeteve për ndërtimin e çatisë së Shkollës “Liria” :  

E kemi lajmëruar Ministrinë e Arsimit me gjendjen në këtë shkollë, ata kanë dërguar ekspertë dhe kanë kryer një ekspertizë në këtë drejtim. Është bërë një projekt për renovimin e tërësishëm të kësaj shkolle. Me vërshimet në Tetovë, kjo shkollë u dëmtua edhe më shumë, ku me këtë është njoftuar edhe Qeveria, e cila e ka vërtetuar edhe gjendjen faktike në këtë shkollë dhe ka sjellë vendim që kjo shkollë duhet të renovohet… 

Asgjë nuk u ndërmor për një vit. Me 14 tetor 2016, Ministria e Arsimit dhe Shkencës përsëri informoi për rinovimin e çatisë së kësaj shkolle. Lajmëruan së është përgatitur edhe projekti final, por edhe se aktivitetet do të realizohen në disa etapa.

Kemi edhe projektin final për rikostruimi e tërësishëm të këtij objekti shkollorë, që kushton mbi 30 milion denar por kjo do të shkojë nëpër faza, respektivisht faza e parë do të jetë ndërrimi i kulmit të shkollës, ndërsa në periudhën e ardhshme do të bëhet edhe faza e dytë, gjegjësisht rikostrumi i tërësishëm i objektit

Edhe pse Komuna dha leje për riparimin e objektit, përsëri asgjë konkrete nuk u ndërmor. Rinovimi i kësaj shkolle filloi pjesërisht. Me disa mjete të ndara nga Komuna e Tetovës, u rinovuan vetëm tualetet për nxënësit, ndërsa premtimi se varësisht kohës do të fillohet me rinovimin e çatisë, nuk u realizua. Përkundrazi, gjendja e shkollës u përkeqësua edhe më shumë. Me reshjet e shiut, për shkak të çatisë tejet të vjetërsuar, uji kishte depërtuar edhe në katin e dytë, kështu duke rrezikuar nxënësit dhe stafin punues të shkollës. Nga drejtoria në nëntor të vitit 2016 theksuan se janë bërë të gjitha kërkesat e nevojshme për rinovim:

Kemi kontaktuar me Ministrinë e Arsimit dhe kemi kërkuar që të vijnë njerëzit kompetent për të konstatuar gjendjen faktike të shkollës tonë dhe të sanohet pullazi i objektit ose të gjendet ndonjë zgjidhje tjetër. Përgjigjja e tyre ka qenë se para zgjedhjeve nuk mund të bëhet asgjë, sepse tashmë investime nuk lejohen nga ana e Komisionit të Antikorupsionit. 

Përfundimisht, me 14.07.2017 filloi ndërtimi i çatisë së shkollës, por një muaj më pas, me 11.08.2017, mediumet informuan se aktivitet ndërtuese janë ndërpre, ndërsa fajin e hodhën në adresë të projektuesit, i cili sipas tij nuk i ka parashikuar të gjitha pengesat që mund të paraqiteshin gjatë rikonstruktimit. Nga Komuna e Tetovës, poashtu në gusht të këtij viti premtuanpërfundimin e aktiviteteve ndërtuese deri në fillim të vitit shkollor:

Investimet nga Ministria e Arsimit duhet që të përfundojnë para fillimit të vitit shkollor, që më pas komuna të vazhdojë me konkursin publik, dhe ky do të jetë për renovimin e tërësishëm të objektit. 

Nga verifikimi i “Vërtetmatësit” ne vendngjarje, mund që të vërehet se edhe pse në shkollë ka nxënës dhe zhvillohet procesi mësimor, ende vazhdojnë punët ndërtimore dhe ndërtimi i çatisë nuk ka përfunduar tërësisht. (04.09.2017). Nxënësit procesin mësimor e ndjekin me tre ndërrime për shkak të mungesës së klasave. Duke pasur parasysh verifikimin e informacioneve të lartpërmendura (06.09.2017) , premtimi i Komunës së Tetovës “Për rikonstruktimin e çatisë së SHF “Liria” me mbështetje financiare nga Ministria e Arsimit, mund që të vlerësohet si duke u realizuar. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP