MPJ: Mbështetje e qartë për Qeverinë e re reformuese nga Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda Veriore

Agjenda e përmbushur dyditore e ministrit të Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov në Londër rezultoi me porosi pozitive të mbështetjes për proceset reformuese të Qeverisë, ndërsa me nënshkrimin e deklaratës së përbashkët për partneritet dhe bashkëpunim mes dy vendeve Maqedonia e konfirmoi përcaktimin e saj për anëtarësim në NATO dhe BE, informon MPJ.

“Përmes takimeve të shumta të delegacionit Maqedonisë me aktorë të rëndësishëm politik të Mbretërisë së Bashkuar, Maqedonia mori mirënjohje për orientimin e drejtë të vendit, mes të cilëve nga ministri për Evropë, ser Alan Dankan, anëtarët e Komitetit për punë të jashtme të Dhomës së epërme të Parlamentit, si dhe nga  ministri ‘nën hije’ i laburistëve për Mbrojtje dhe Punë të Jashtme dhe komonvelt, Fabian Hamilton”, thekson MPJ-ja në kumtesë.

Ministri Dimitrov, gjithashtu, ka realizuar takim edhe me përfaqësuesit e diasporës së Republikës së Maqedonisë në Mbretërinë e Bashkuar, në pritjen solemne të organizuar nga Ambasada e Maqedonisë në Londër me rastin e 8 Shtatorit, Ditës së pavarësisë së Republikës së Maqedonisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP