Nigeri, mijëra të zhvendosur nga përmbytjet

Mijëra njerëz janë zhvendosur për shkak të përmbytjeve në Nigeri, raporton Anadolu Agency (AA).

Si pasojë e përmbytjeve të shkaktuara nga shirat e dendur në rajonin Kogi të Nigerisë të paktën 10 mijë persona janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre.

Prefekti i rajonit, Yahaya Bello në një deklaratë njoftoi se si shkak i përmbytjeve në shtatë zona më shumë se 10 mijë persona kanë braktisur shtëpitë e tyre.

Duke vënë në dukje se përmbytjet kanë ndodhur në zonat Lokoja, Ibaji, Igalamela, Odolu, Ajaokuta, Kogi dhe Bassa, prefekti Bello tha për shkak të përmbytjeve ka patur edhe dëme të mëdha matreiale në fushat bujqësore, në fermat dhe tek kafshët.

Ndërsa ministrja e Ambientit dhe Burimeve Natyrore, Rosemary Osikoya tha se “Qeveria rajonale ka realizuar menjëherë ndërhyrjen e saj me të gjitha mundësitë por kjo ka qenë e pamjaftueshme. Rajoni ka nevojë për ndihma humanitare emergjente”.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP