Kuvendi solli vendim për konkurs publik për zgjedhje të anëtarit të KSHZ-së

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot pasdite në vazhdimin e mbledhjes së 15-të, me 80 vota për, pa kundër dhe të përmbajtur, e solli vendimin për shpalljen e konkursit publik për zgjedhje të anëtarit të Komisionit shtetëror zgjedhor (KSHZ).

Parashtrues të propozim vendimit për shpalljen e konkursit publik për zgjedhje të anëtarit të KSHZ-së janë deputetët Afrim Gashi, Tomisllav Tuntev dhe Ejup Halimi.

Mbledhja kuvendore vazhdon nesër, ndërkaq në rend dite të kësaj mbledhje është edhe Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë.

Ndryshimet dhe plotësimet e Kodit zgjehdor u sollën të hënën dhe me to parashihet deri në zgjedhjet lokale të caktuara për më 15 tetor të harmonizohet përbërja e Komisionit shtetëror zgjedhor (KSHZ) me përbërjen e Kuvendit pas zgjedhjeve të fundit për deputetë. Duke pasur parasysh rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare, anëtar të ri të KSHZ-së duhet të ketë Lëvizja BESA e cila fitoi pesë mandate deputetësh, ndërkaq duhet të shkarkohet Bedredin Ibrahimi, i cili ishte propozuar nga PDSH-ja.

Kuvendi e shpallë zgjedhjen e anëtarit të KSHZ-së në “Gazetën zyrtare të Republikës së Maqedonisë” dhe në shtypin ditor. Konkursi zgjatë pesë ditë prej ditës së shpalljes në “Gazetën zyrtare të Rpeublikës së Maqedonisë”.

Kryetari i Kuvendit e njofton partinë politike në opozitë, në afat prej 24 orëve nga pranimi i njoftimit për kandidatë të paraqitur në konkurs, t’i parashtrojnë propozim për anëptar të KSHZ-së. Propozimin e parashtruar, Komisioni për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve e konstaton dhe menjëherë ia parashtron Kuvendit të Republikës së Maqedonisë.

Anëtarët e KSH-së, Kuvendi i zgjedhë me shumicë prej dy të tretave nga numri i përgjithshëm i deputetëve.

Ndryshimet e Kodit zgjedhor për ndërrim të prëbërjes së KSHZ-së u propozuan pas marrëveshjes së arritur politike mes partive parlamentare

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP