Sa më i moshuar babai, fëmija më pak i pjellshëm

Etërit e moshuar kanë më shumë gjasa të kenë fëmijë që janë më pak të pjellshëm, ka gjetur një studim prej 1.4 milion njerëzish.

Studiuesit zbuluan se fëmijët e baballarëve të moshuar, mesatarisht, vazhdojnë të kenë më pak fëmijë.

Efekti nuk u gjet në fëmijët me nënat më të vjetra, transmeton Indeksonline.

Hulumtuesit- të udhëhequr nga një ekip në Universitetin Georg August në Gottingen, Gjermani- besojnë se tek baballarët më në moshë, ndodhen më shumë mutacione në spermatozoidët e tyre të cilat më vonë ndikojnë në fertilitetin e fëmijës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP