Qeveria rekomandoi zgjidhje dalëse për gjendjen e hasur në ELEM

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në mbledhjen e sotme shqyrtoi informatën për gjendjen e hasur në SHA Elektranat e Maqedonisë në periudhën prej fillimit të këtij viti deri më 1 gusht.

Në kumtesën nga shërbimi qeveritar për shtyp ceket se sipas analizës, prodhimi i energjisë elektrike në ELEM është në rënie të vazhdueshme, prëderisa, ndërkaq, konsumi i thëngjillit dhe mazutit, për megavat të prodhuar të energjisë elektrike, është në rritje të vazhdueshme. “Kjo, siç ceket, palogjikshmëri në punën e ELEM-it, sipas pikëpamjeve në informatë, i referohet revitalizimit joadekuat të kapaciteteve adekuate për energji elektrike, si dhe në punën joekonomike me kyçjen e marrëveshjeve të shtrenjta me kompani të jashtme nga ish-kryesia, transmeton MIA.

Sipas analizës karakteristikë në punën e SHA ELEM është punësimi tejet i madh dhe joproduktiv, ndërkaq për rrogat dhe honoraret e mbi 5.489 të punësuarve dhe personave të angazhuar me marrëveshje autoriale, në vitin 2016 ishin shpenzuar 56,8 milionë euro.

Në mbledhjen e sotme, Qeveria e RM-së i rekomandoi kryesisë së SHA Elektranat e Maqedonisë, të propozojë zgjidhje dalëse për këtë situatë në të cilën ndodhet kompania, për t’i vënë në përdorim të gjitha kapacitetet në mënyrë që të rritet prodhimtaria e energjisë elektrike që të evitohen problemet e mundshme me mungesën e rrymës dhe të evitohet fakti i cili njofton për prodhim më të ulët të energjisë elektrike në historinë e ELEM-it.

Në mbledhjen e sotme, qeveria sugjeroi se për këtë gjendje, në të cilën është sjellur kjo shoqatë aksionare më 1 gusht kur kompania është marrë nga ekipi i ri udhëheqës, duhet të përgatitet informatë gjithpërfshirëse për njoftimin e opinionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP