KQZ decertifikon 86 persona nga pjesëmarrja në zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror Zgjedhor ka decertifikuar 86 persona nga pjesëmarrja e tyre në zgjedhjet lokale të 22 tetorit.

Megjithatë, anëtarët e KQZ-së kanë shprehur pakënaqësitë e tyre me faktin se kanë decertifikuar padrejtësisht disa nga kandidatët, raporton KTV.

Por kjo, sipas tyre, ka ardhur për faktin se Ligji për zgjedhjet është arbitrar dhe ka pamundësuar klasifikimin e tyre.

Sidoqoftë, KQZ ka bërë thirrje që Kuvendi me urgjencë të ndryshojë Ligjin për zgjedhjet, pasi ai po ua shkel të drejtën kushtetues qytetarëve të Kosovës.

Kundër këtij decertifikimit ishte përfaqësuesi i Nismës në KQZ, Eshref Vishi, ndërsa ka abstenuar përfaqësuesi i Vetëvendosjes, Adnan Rrustemi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP