Rjabkov: Rusia nuk ka zgjidhje përveç ta padisë SHBA-në

Rusia nuk do ta prolongojë fjalimin në gjykatë për shkak të situatës me pronën diplomatike ruse në SHBA, por përkundrazi këtë do ta bëjë sa më shpejtë, deklaroi zëvendësministri rus i Punëve të Jashtme, Sergej Rjabkov.

“Këtë do ta bëjmë shpejtë, nuk do ta prolongojmë këtë çështje”, theksoi Rjabkov pas takimit me zëvendëssekretarin amerikan të shtetit, Tomas Shenon në Helsinki.

Ai shtoi se tani për tani nuk ka kornizë konkrete kohore për padinë.

“Rusia nuk ka mundësi tjetër përveç ta padisë qeverinë amerikane”, theksoi Rjabkov.

Autoritetet amerikane më 2 shtator i kanë mbyllur konsullatën e përgjithshme ruse në San Francisko, misionin tregtar në Uashington dhe zyrën e tij në Nju-Jork, objekte në pronësi të Qeverisë ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP