Hahn: Qeveria e Kosovës të bëjë progres në rrugën drejt BE-së

Komisioneri Evropian për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore, Johannes Hahn, ka thënë se krijimi i institucioneve të Kosovës është një hap i rëndësishëm.

Duke theksuar se BE-ja është e informuar në lidhje me formimin e institucioneve të Kosovës, Hahn ka thënë se Qeveria e Kosovës ka një përgjegjësi ndaj qytetarëve të saj për të bërë progres në rrugën drejt BE-së, duke zbatuar reformat në fushën e sundimit të ligjit, ekonomi, liberalizimin e vizave dhe dialogun me Beogradin, transmeton lajmi.net.

Po ashtu, Brukseli pret që qeveria e re e Kosovës të luajë një rol aktiv dhe konstruktiv në rajon për të bashkëpunuar me Beogradin.

“Formimi i institucioneve në Kosovë pas disa javësh pasigurie politike, është një hap shumë i rëndësishëm. Kosova përballet me shumë sfida të vështira duke përfshirë korrupsionin, sundimin e dobët të ligjit, papunësinë e lartë dhe nivelet e ulëta të sistemit arsimor”, thuhet në deklaratën e përbashkët të lëshuar në EEAS.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP