Zaev dhe Deskoska takohen me rektorin e UEJL-së

Kryeminsitri Zoran Zaev, i shoqëruar nga ministrja e Arsimit, Renata Deskoska, sot realizoi takim me rektorin e Universitetit të Evropës Juglindore, Zamir Dika dhe kryetarin e bordit universitar, Denis Ferington.

Në takim, kumtoi shërbimi qeveritar për shtyp, është biseduar për sfidat para të cilave ndoidhet arsimi në Maqedoni, si dhe për nevojën e implementimit të përvojave pozitive në sistemin arsimor, adaptuar sipas nevojave të tregut të punës.

Është biseduar edhe për vazhdimin e bashkëpunimit dhe mbështetjes mes Qeverisë dhe Universitetit dhe janë këmbyer ide në cilin drejtim duhet të zhvillohet infrastruktura arsimore në Maqedoni.

Përfaqësuwesit nga UEJL-së haptazi u vunë në disponim të Qeverisë në drejtim të ndërmjetësimit mes shtetit dhe ekspertëve të huaj për arsim, për aktualizimin e debatit publik për modele të reja të strategjisë arsimore e cila do të kontribuojë për cilësi më të mirë të arsimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP