BE ndau dy milionë euro për t’u ballafaquar me dëmet e uraganit Irma

Komisioni Evropian kumtoi se sot i ka ndarë dy milionë euro për vendet e Karaibeve, të cilat pësuan dëme të mëdha nga uragani Irma.

Theksohet, se kjo është vetëm ndihmë fillestare, si dhe se të gjitha vendet e rajonit mund të kërkojnë mbështetje evropiane.

Komisioni nënvizoi, se është i gatshëm tërësisht të bashkëpunojë me vendet e Ishujve Karaibe dhe SHBA-në.
Në vendin e ngjarjes janë dërguar ekipe të Bashkimit Evropian, të cilët i vlerësojnë dëmet.
Ndihma, e cila u dha sot, do të shfrytëzohet për sigurimin e ujit të pastër, për kujdes shëndetësor dhe nevoja të tjera kryesore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP