Kjo farë ju ndihmon të humbni peshë, shëron diabetin, hipertensionin, gastritin …

Farat e kanarinës njihen zakonisht si ushqim zogjsh. Përtej kësaj, ato mund të konsumohen dhe nga njerëzit për shkak të kontributit të madh të aminoacideve dhe proteinave që i japin organizmit tonë.
Kjo farë përmban enzima përgjegjëse për zhdukjen e yndyrës që depozitohet në organizmin tonë dhe stimulojnë sistemin e tretjes.

Shikoni më poshtë shumëllojshmërinë e pafundme të përfitimeve të farës së kanarinës.

– Ndihmojnë në tonifikimin e muskujve të barkut
– Përmban një larmi të madhe të vetive lehtësuese
– Janë të shkëlqyera kur bëhet fjalë për djegien e yndyrave dhe uljen e kolesterolit
– Lufton mbipeshën dhe fryerjen e barkut
– Punon shumë mirë kundër hipertensionit
– Parandalon arterosklerozën
– Është një antioksidant i fuqishëm natyror
– Është një përbërës i mbushur me proteina me origjinë bimore
– Ndihmon për të eliminuar diabetin

Përfitimet e bëjnë atë një përbërës shumë të efektshëm natyror për trajtimin e inflamacionit në organe të brendshme si të mëlçisë, veshkave ose pankreasit.

Ja si të përgatisni qumësht me farë kanarine

Shtoni 5 lugë me fara në një gotë me ujë të ëmbël (me mjaltë, kurrë me sheqer) dhe lëreni brenda natës. Kur të zgjoheni, vendosini farat në blender.
Nëse dëshironi, shtoni disa fruta të freskëta ose qumësht bajamesh te përgatitja në blender.
Kjo është një pije jashtëzakonisht ushqyese dhe energjike, që do t’ju ndihmojë të keni një shëndet më të mirë gjatë ditës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP